Šogad mūsu skola ir pievienojusies KiVa programmai, jo mēs ticam, ka skolas videi ir jābūt drošai, atbalstošai un iedrošinošai. Tai ir jābūt vietai, kurā skolēni var attīstīties vispusīgi, iegūt zināšanas un prasmes, veidot attiecības un gūt pozitīvu pieredzi, kas palīdzētu bērnu izaugsmē. Taču skolēnu savstarpējie pāridarījumi padara skolas gaitas par nepanesamu ikdienas cīņu, kas ietekmē ne tikai aizskartā skolēna vēlmi apmeklēt skolu vai pievērsties mācībām, bet arī viņa psiholoģisko veselību.
2023. gadā Rīgas Stradiņa universitātei apkopojot pētījuma datus no 127 skolām Latvijā secināts, ka 40,2% skolēnu vismaz vienu reizi pāris mēnešu laikā ir saskārušies ar bulingu. Līdztekus nepatīkamas piezīmes vai apsaukāšanos ķermeņa vai seksualitātes dēļ piedzīvojuši 36,4% skolēnu. Tāpat 34% respondentu atzīst, ka pēdējo mēnešu laikā viņi paši vismaz vienreiz ir darījuši pāri citiem bērniem. Izplatīts ir arī bulings digitālajā vidē – kiberbulings. Pētījumā atklāts, ka 21,8% skolēnu ir kļuvuši par kiberbulinga upuriem. Jāuzsver, ka par kiberbulinga upuriem biežāk kļūst bērni, pret kuriem skolā jau vērsts tradicionālais bulings.
Svarīgs aspekts ir tas, ka bulinga izplatības rādītāji mainās atkarībā no bērna vecuma, un lielāks pāridarītāju īpatsvars ir tieši zēnu un jaunāko klašu skolēnu vidū. Visaugstākie bulinga gadījumu rādītāji – gan cietušo, gan kā pāridarītāju grupā – ir novērojami 2. klašu skolēnu vidū, kur no bulinga cietuši gandrīz trešdaļa skolēnu, savukārt bulingu pret citiem vērsuši aptuveni piektā daļa otrklasnieku. Viszemākie bulinga izplatības rādītāji ir novēroti 9. klašu skolēnu vidū. Tieši tāpēc ir svarīgi jau laikus risināt bulinga problēmu skolās.
Lai mazinātu šo problēmu, Latvijā darbu ir uzsākusi KiVa programma, kas vērsta uz bulinga novēršanu un drošas skolas vides veidošanu. KiVa saimei jau pievienojušās 176 izglītības iestādes, un Jūsu skola ir viena no tām, kas drosmīgi pievienojas šai iniciatīvai, lai radītu drošāku un atbalstošāku vidi saviem skolēniem.